Nauka matematyki

Dodano listopad 28th, 2008 Olimp w Informatyka.
Tagi: , , , , , ,

Zdaję sobie sprawę, że pisanie o nauce, w dodatku o nauce matematyki, w samym środku wakacji może wywołać u niektórych czytelników stan lekkiej irytacji. Jednak niestety, nic nie trwa wiecznie  wakacje też się kiedyś kończą i chcąc nie chcąc trzeba będzie wrócić do budy, zasiąść w ławce i w pocie czoła zacząć wkuwać regułki i wzory. Może więc zamiast uczyć się z podręcznika, skorzystamy z tego, że mamy już niemal XXI wiek i wykorzystamy komputer jako narzędzie wspomagające naukę, a nie jedynie maszynę służącą do grania w przeróżne gierki jak np. Dune? Naturalnie sam komputer to jeszcze za mało. Potrzebujemy programu. Drogi czytelniku  jeśli jesteś uczniem VIIVIII klasy szkoły podstawowej lub uczęszczasz do szkoły średniej, to śmiało możesz uruchomić EUKLIDESa.
Program ten (nietrudno się tego domyślić) wspomaga przyswajanie algebry i trygonometrii. Przy czym jest on tak inteligentny, że potrafi nie tylko sprawdzić nasze aktualne wiadomości, ale także porównać uzyskane wyniki z poprzednimi testami, dzięki czemu łatwo jest określić, czy w tak zwanym międzyczasie dokonaliśmy istotnych postępów czy też wprost przeciwnie. Ponieważ program rozpoznaje każdego użytkownika (po imieniu), to możliwe jest korzystanie z niego (tzn. z jednej kopii) przez grupę uczących się (np. młodsze i starsze rodzeństwo).

Oprócz testowania naszych umiejętności, program umożliwia też tradycyjną naukę  zawarte jest w nim niewielkie kompendium dotyczące poruszanego zakresu wiadomości (tzn. wzory, wykresy  czyli to wszystko, za co uczniowie “kochają” matmę). Jest tego dość sporo, a mianowicie: twierdzenia Talesa i Pitagorasa, funkcje trygonometryczne, liniowe, kwadratowe, figury (kwadrat, prostokąt, romb, trapez, okrąg), bryły (prostopadłościan, graniastosłup, ostrosłup, bryły obrotowe). Użytkownik może wybrać sobie dowolny zakres podanego materiału i rozwiązywać zadania związane z danym problemem. Zadań jest dość sporo (zwykle około 10 dla każdego konkretnego zagadnienia). Mają one zróżnicowaną skalę trudności i punktację (wiadomo  im trudniejsze zadanie tym większa premia). Otrzymujemy też odpowiednią ocenę. Jeśli idzie o poziom merytoryczny programu, to w czasie kilkugodzinnej pracy nie wykryłem żadnego błędu, który mógłby go dyskwalifikować. Naturalnie nie jestem nauczycielem matematyki, więc jeśli wskutek jakiegoś “buga” zaliczycie tzw. “lufę”, to pretensje proszę mieć do autora, nie do mnie (a propos: przydałaby się jakaś autoryzacja Euklidesa przez fachowca  np. wykładowcę tego przedmiotu. Dałaby ona niewątpliwy komfort psychiczny użytkownikowi, który byłby w stu procentach pewny, że podane tu wiadomości nie odbiegają od podręcznikowych).
Czego mógłbym się przyczepić? Otóż brakuje mi tutaj bardzo przydatnej opcji podawania prawidłowego rozwiązania. Program na amige ocenia tylko poprawność rozwiązania, nie pokazując np. krok po kroku możliwej drogi “dochodzenia do prawdy”. Użytkownik traci w ten sposób możliwość sprawdzenia, w którym momencie rozwiązywania zadania pomylił się (np. zastosował zły wzór czy też popełnił błąd w czasie obliczeń). Samo poinformowanie o popełnieniu błędu to nie wszystko  należy wiedzieć co robimy źle. Jeśli autor zamierza kiedyś wydać poprawioną wersję programu, to mam szczerą nadzieję, że nie zapomni o niniejszej sugestii.
Autor pomyślał natomiast o tzw. “bajerkach” uprzyjemniających życie użytkownikowi: możemy zdefiniować sobie kolory, założyć hasło, włączyć lub wyłączyć cień pod literami, wybrać tło, na jakim wyświetlany jest tekst. Uważam, że Euklides to pożyteczny i użyteczny program dla wszystkich, którzy matematykę uważają za “czarną magię”. Może dzięki programowi A. Balcerka zmienią swój pogląd?

0 komentarzy

Jeszcze nie skomentowano.

Skomentuj